Návaly horúčavy, nadmerné potenie, depresívna nálada, zvyšovanie telesnej hmotnosti. Veľmi veľa zmien prebieha v ženskom organizme počas klimaxu. Ako si môžeme pomôcť prirodzenými rastlinnými prípravkami, ak sa dostavia typické príznaky menopauzy? Symptómy menopauzy nie sú zďaleka psychickými a namýšľanými príznakmi! V pozadí sa ukrývajú reálne biologické príčiny. Medzi ne patrí to, že počas menopauzy, behom niekoľkých rokov, sa úplne prestanú tvoriť ženské pohlavné hormóny. Keďže najmä estrogén zohráva rozmanitú úlohu v ženskom organizme, ťažkosti s tým spojené môžu byť rovnako rozmanité.
Klimaktérium je strastiplná etapa v živote ženy, kedy prestáva cyklická funkcia vaječníkov a zaniká menštruácia. Menopauza nastáva po poslednej menštruácii. Ako fakt o nej hovoríme až vtedy, ak sa menštruácia nedostaví 12 mesiacov. K menopauze dochádza väčšinou v 50 roku života ženy, ale môže sa objaviť aj o 10 rokov skôr. Čo sa vtedy odohráva v organizme? Vekom sú vaječníky čoraz menej schopné reagovať na podnety hormónu vylučujúceho sa v podmozgovej žľaze, ktorý stimuluje tvorbu žltého telieska a dozrievanie ovárií. Následne sa vylučuje čoraz menej estrogénu a progesterónu, neskôr úplne zaniká tvorba vajíčok aj ovulácia. Medzi možné príčiny menopauzy pred 40 rokom života je aj genetická predispozícia, alebo určitá autoimúnna porucha. Rovnako aj fajčenie môže spôsobiť predčasnú menopauzu!
Je zaujímavé, že existujú takí, ktorí si príznaky klimaxu ani nevšimnú, resp. sú zanedbateľné, mnohí nimi však vyslovene trpia. Návaly horúčav prežíva 75% žien. Ich pokožka očervenie a bude teplá a začnú sa silno potiť. U väčšiny žien trvajú návaly horúčav vyše jedného roka, v 25% prípadov trvá tento nepríjemný príznak dlhšie ako 5 rokov. Zníženie hladiny estrogénu môže spôsobiť duševné a citové príznaky, únavu, podráždenosť, nespavosť a nervozitu, nočné potenie narúša spánok a ďalej stupňuje únavu a podráždenosť.
Našťastie dnes sa už žiadna žena nemusí zmieriť s nepríjemnými ťažkosťami klimaxu! Pozrime sa, čo môžeme proti nim podniknúť!
Dôsledky nedostatku estrogénu:
Šport: pravidelný pohyb, minimálne trikrát do týždňa jednu hodinu, udržuje srdce aj krvný obeh v kondícii. Športom si možno udržať aj telesnú hmotnosť a predísť obezite. Navyše pomáha pri vytváraní duševného pokoja, pretože pri športovaní sa tvorí tzv. hormón dobrej nálady (serotonín). Akému športu sa oplatí venovať? Každý nech si vyberie ten, ktorý sa mu páči. Príjemným strávením času je napríklad rýchla chôdza, behanie, bicyklovanie, plávanie a rôzne druhy fitness, resp. posilovňa. Dôraz nie je na forme športu, ale na pravidelnosti! Popri tom sa oplatí naučiť aj intímne cviky, ktorými sa posilnia svaly malej panvy, čím sa dá úspešne predchádzať problémom s močením, a pohlavný život bude prinášať viac potešenia.
Stravovanie: vekom klesá potreba kalórií, avšak náš organizmus naďalej potrebuje vitamíny a minerálne látky tak ako pred tým, príjem vápnika (aj vo zvýšenom množstve) je nepostrádateľný v období klimaxu v záujme predchádzania vzniku osteoporózy. Preto musíme konzumovať väčšie množstvo ovocia, zeleniny. Tí, ktorí nie sú ochotní ich konzumovať, musia v každom prípade prijímať výživové doplnky s obsahom vápnika! V období klimaxu sa musíme vyhýbať takým nápojom, ktoré z organizmu vyplavujú minerálne látky. Takými sú v prvom rade káva a čierny čaj. Odporúča sa prestať aj s konzumáciou nápojov s vysokým obsahom alkoholu.
Konzultácia s gynekológom: pravidelné, preventívne gynekologické prehliadky sú nevyhnutné od dvadsiatych rokov veku života. Ženy v období klimaxu musia ešte dôkladnejšie dbať o to, aby sa pravidelne každý rok zúčastnili vyšetrenia krčku maternice a prsníkov! Je to potrebné z toho dôvodu, lebo postupom veku narastá riziko vzniku nádorových ochorení. Včas spozorované zmeny možno úspešne liečiť!
Je dobre vedieť! V súčasnosti je už dostupný prírodný estrogén aj progesterón rastlinného pôvodu. Tým môžeme predísť nežiaducim vedľajším účinkom umelých hormonálnych prípravkov.