Ebben a sorozatban szó volt már olyan kardinális szennyező-károkozó dolgokról, melyeket a kozmetikai- és gyógyszergyártó vegyiparnak köszönhetünk. Előző anyagomban megígértem, hogy a környezeti károkról is beszélek kicsit. Arról, hogyan tesszük tönkre életterünket és ez hogyan hat vissza ránk.
Ma már ezen a gyönyörű Földön nem csak a föld, a víz és a levegő szennyezett, hanem a növény- és állatvilág, és a fejlődés állítólagos csúcsterméke, az ember is… Az emberi test – szintúgy mint a természet összessége – bonyolult, végtelen pontossággal kiegyensúlyozott rendszer. És éppen ezért nagyon sérülékeny. A modern vegyipar fellendülése után kezdtek rájönni, hogy a sok gyógyszer és a vegyianya-gok károsan hatnak szervezetünkre. Egy angol tanulmány szerint a „vegyi csodakorszak” sok szempontból „vegyi rémálommá” vált és a gyógyszerek következményeire is újabb gyógyszerek kellenek. A különböző hormon- és rákbetegségek gyakorisága az utóbbi 30 évben kb. a háromszorosára emelkedett. Ezekre a gyógyszeripar természetesen azonnal újabb gyógyszerekkel áll elő - amelyek viszont másfajta betegségek lehetőségét teremtik meg.
Az emberi testben az endokrin-rendszerhez tartozó tíz szerv termeli az életünket szabályozó és meghatározó hormonokat. Ezek a szervezet hírvivő anyagai. Feladatuk testünk működé-sének „finomhangolása”. A hormonrendszer nagyon pontosan és kiegyensúlyozottan szabályozza egész testünk minden részének működését. Ha az egyik hormon aránya változik, az hatással van a többiekre is - ez pedig már problémákat okoz. Ha ez a rendszer felborul, beszennyeződik, akkor ennek nagyon súlyos betegségek, torzulások és sok esetben halál a következménye. Pl. egy olyan „egyszerű” dologhoz, mint a vérnyomás, öt különböző szerv és hormon tökéletes összehangoltsága szükséges. Ha ezek közül egy is valami miatt problémás lesz, már felborul a rendszer.
A hormonszennyezést két szempontból lehet vizsgálni. Az egyik az egyre több hormontar-talmú gyógyszer, vegyszer hatása a szervezetre, a másik pedig a szervezet hormonrendszerét felborító, megbetegítő egyéb vegyi szennyezések. Létezik: 1. Elsődleges hormonszennyezés (az emberbe jutó hormonanyagok okozzák); és 2. Másodlagos hormonszennyezés (az ember hormonrendszerére hatnak külső anyagok).
Gondoljunk bele pl. abba, hogy az utóbbi években egyre divatosabbá vált a különböző fogamzásgátló tabletták használata. Ezek többek között ún. ösztrogént (női nemi hormont) tartalmaznak, amelynek igen fontos szerepe van a nők életében. Ugyanakkor ennek a szervezetben jelen lévő mennyiségét belső rendszerünk igen pontosan szabályozza. A tabletta hatására megváltozik a nő ösztrogén-háztartása, ennek következtében elveszíti fogamzás-képességét. A hormon egy része naponta kiűrül a vizeletben, amely a vízháztartásba kerülve visszajut az ivóvízbe - ugyanis a hormonokat nem tudják kiszűrni a tisztítórendszerek. Bár egyénenként kis mennyiségekről van szó, Földünkön becslések szerint másfél milliárd nő szedi naponta a tablettát és ha ennyi nő teszi ezt hosszú időn keresztül, az már talán nem is alacsony szintű hormonszennyezést okozhat. Ezért próbálják csökkenteni a tabletták hormontartalmát - de a kis mennyiségek is összeadódnak.
- A US Medical Journey tanulmánya szerint ennek következménye a prosztatarákos betegek utóbbi 20 évben megháromszorozódott száma és „nagy valószínűséggel alapvető szerepe van a női és férfimeddőség kialakulásában is”.
- A Torontói Egyetem kutatóinak vizsgálata kimutatta, hogy összefüggés van az orális fogamzásgátlók használata és a rákbetegségek gyakoriságának ugrásszerű növekedése között.
- Sok nő nem is sejti, hogy a kis tabletták és az egyéb hormontartalmú gyógyszerek az összes többi hormon működésében is zavarokat okozhatnak.
- A női menopauza elviselhetőbbé tételét is hormon-adagolással érik el. Ezek aztán a vizelettel az ivóvízbe jutva férfi-impotenciát és elnőiesedést okozhatnak.
- Nagyon sok nő fordul orvoshoz pajzsmirígy-problémával és nem is sejtik, mi okozhatta azt.
- Amerikai kutatók szerint (a gyógyszergyárak persze gyorsan kiátkozták őket) egyes fogamzásgátlók felborítják a szervezet inzulin-háztartását, amely a szénhidrátok, fehérjék és zsírok anyagcseréjének szabályozásában vesz részt.
Sajátos és jellemző dolog napjainkban: amikor az ún. celebek és hírességek vonulnak fel hogy „küzdjenek” az egyre gyakoribb mellrák ellen, melynek okai alapvetően a környezetben, a táplálkozásban és a késői gyerekvállalásban rejlenek. Nagy hangon törnek lándzsát a megelőzés mellett, arról pedig elfelejtkeznek vagy nem is tudnak, hogy a megelőzés módszere a hormonális beavatkozás a női szervezetbe. Egy felmérés szerint három „megelőző keze-lésben” részesített nőből kettőnek nincs is rá szüksége, de a nőknél divat, az orvosoknak pedig pénzt hoz a konyhára.
De nem csak a nők hibáztathatók az ilyen fajta hormonszennyezésért. Manapság egyre gyakoribb, sőt, a Nobel-díjas brit tudós, Martin Evans szerint már tragikusan és értelmetlenül gyakori a különféle hormontartalmú gyógyszerek elterjedése. Sajnos nem csak a betegek, hanem a mindkét nembeli sportolók is között is, a „szent versenyszellem” nevében. A DNS technológiával előállított peptidhormonok, pl. a GH, az inzulin, valamint a növekedési hormon-hiányos állapotokban használt Epo - mint szintetikus teljesítményfokozók - már évtizedek óta a sportolók minden-napi étrendjéhez tartoznak. (A gazdag országokban erre ma már génterápiát is használnak.)
De a szteroidok használata ennél sokkal szélesebb körű. Ezeket a testben található hormonokat használják az eszük helyett a testüket pumpáló testépítők, body builderek és az őket majmoló gyengeelméjű társaság. Sokan még azzal sem törődnek, hogy miközben a különböző „pumpa-szereket” használják, végzetes hatású mérgekkel tömik meg duzzadó izmaikat és testüket (aztán vizeletüket s végül az ivóvizeket). Pl. ilyen az egyik legújabb, „csodaszernek” kikiáltott és igen borsos áron kapható anabolikus szteroid, a SCITEC NUTRITION cég ANABOL-X nevű terméke, amely rövid lelkesítő szakasz után impotenciát, idegrendszeri és végzetes hormonális problémákat okoz, hosszabb távon jóval korábbi halált. Esetleg olyan sorsot mint a hormonoktól férfivé vált német női súlylökő, Heidi-Andreas Krigeré.
Egy másik komoly probléma a gyógyszerek hatásvizsgálatainak máig nem kielégítő volta. A szörnyű, több mint 12.000 rettenetesen torz csecsemő-születést okozó német Contergan-botrány, (ez egy 40 országban nőknek forgalmazott, különösen várandós kismamáknak ajánlott nyugtató volt) óta ugyan próbálják szigorítani az eljárásokat, de gondoljunk bele: hatalmas mammutcégek nagyon sok pénzen hoznak létre egy új gyógyszert. Természetesen mindent elkövetnek, hogy azt forgalmazhassák is, abból busás bevételük legyen. És itt nem akarok korrupcióra utalni. De ebben az évben, az utóbbi két hónapban is három nemzet-közileg forgalmazott gyógyszert kellett kivonni a forgalomból, mert komoly betegségeket okoztak.
De talán mindez, amiről eddig szó volt, a kisebbik veszélyforrás. Sokkal komolyabb veszély is fenyegeti az embereket ebből az irányból. Nem csak a hormonok túlzott orvosi jellegű használata, hanem a hormonokra káros hatással lévő vegyianyagok szervezetünkbe jutása is olyan következményekkel jár, amelyeket nem biztos hogy ki tudunk védeni – hívta fel erre a figyelmet Budapesten megtartott 9. konferenciáján az Európai Endokrinológiai Társaság. Csak példaként néhány adat.
- Az óceánokba bekerül évente: 2,6 millió tonna nitrát, 2,5 millió tonna cink, 370 ezer tonna ólom.
- A mezőgazdaság évente 80-100 millió tonna műtrágyát használ. A folyókba, tavakba évente 300 milliárd liter szennyvíz ömlik bele. Mosószerből évente 120-140 millió tonnát haszná-lunk, ez bekerül a folyókba, a talajvízbe. Ezek maradékait isszuk nap mint nap a csapból.
Ebből főzünk.
Ugyanakkor a Birminghami Egyetem kutatói megállapították még 2011-ben, hogy ahol a minimális-nál jobban klórozzák a vizet, ott 60%-kal nő a veszélye annak, hogy a kisbaba lyukas szívvel születik és 50%-kal nagyobb az esélye hogy farkastorokkal vagy agy-fejlődési rendellenességgel jön világra. Azt, hogy hány tonna gyógyszer kerül közvetlenül (mint lejárt és kidobott anyagok) vagy közvetetten (a szervezetünkön keresztül) vissza belénk a táplálékláncon keresztül, nem lehet tudni.
Ezek mind hatnak szervezetünkre, befolyásolják, rontják egészségünket. De van még ennél is csúnyább...
Sajnos a civilizáció sok szuper találmánya mellett, melyek a kényelmünket hivatottak szolgálni, megjelentek olyan környezeti mérgek is, melyek káros hatásaira csak az elmúlt évtizedekben derült fény és széles körben még napjainkban sem ismert azok egészségkárosító hatása. Ezeket úgy hívja a szaknyelv, hogy: XENO-ösztrogének. Ezek szintetikus hormonok, melyek nem egyeznek meg a természetes hormonnal és mellékhatásokat okoznak. Eleinte rovarirtásra, permetezésre használták őket, majd rájöttek hogy sok minden másra is felhasználhatók. Mára már az élet szinte minden területén jelen vannak származékaik. Először az állatvilágon lehetett megfigyelni, hogy a xeno-ösztrogénektől felborult a hormon-rendszerük és képtelenek lettek a párzásra, fogamzásra és életre való utód világra hozására. Sajnos a xeno-ösztrogének megszokott, mindennapjainkban előforduló környezeti mérgek, mesterséges vegyszerek, mint pl. a dioxin, PCB-k, DDT és nonyl-phenol származékok. Szervezetünkbe jutva képesek egyszerre jóval több ösztrogén-receptort aktiválni és ezáltal nagyon erős hatást elérni.
Mely termékekben találhatók ezek a káros anyagok? A teljesség igénye nélkül: öblítők, mosóporok, mosószerek, tisztító és takarító szerek (főleg a klór-származékok), PVC, laminált parketta bevonata, festékek, oldószerek, hígítók, lakkok, aceton, körömlakkok, rovarirtók, permetszerek, gyomirtók, műanyagok, mint pl.: a cumisüveg és ételhordó alapanyaga (melegítés hatására PBA szabadul fel belőlük), PET-palackok (melyekből kioldódik a káros anyag), egyes élelmiszeripari tartósítóanyagok, stb…
Ezek az anyagok szervezetünkbe jutva megmérgezik azt és nem csak meddőséget, torzszülést okozhatnak, hanem ezeknek köszönhető, hogy napjainkra megtöbbszöröződött a rákos betegek száma, sokasodnak a neurológiai (idegrendszeri) problémák, egyre betegebb az emberiség.
De ugye lehet rájuk újabb és újabb gyógyszereket gyártani. Majd újabb mérgező anyagokat, újabb termékeket és végül újabb gyógyszereket… És az emberiség így teszi tönkre saját magát. Nagyon nehéz a hétköznapi embereknek mindezt elkerülni. De ne felejtsük el: tudatos gondolkodással, mindezek elleni közös fellépéssel és a veszélyhelyzetek legalább egy részének elkerülésével nagyon sokat tehetünk önmagunk, családunk és mindannyiónk egészségéért, a jövőért. És végezetül egy megjegyzés: az Európai Únióban mindezek ellenére (és a gyógyszerlobby nyomására) most van napirenden a természetgyógyászat, és a természetes gyógynövények használatának betiltása. Nekünk csak ez maradt: gondolkodni, vigyázni, tiltakozni és megelőzéssel védekezni.
(a Provitex Kft. ismeretterjesztő anyaga)