Návaly horúčavy, nadmerné potenie, depresívna nálada, zvyšovanie telesnej hmotnosti. Veľmi veľa zmien prebieha v ženskom organizme počas klimaxu. Ako si môžeme pomôcť prirodzenými rastlinnými prípravkami, ak sa dostavia typické príznaky menopauzy? Symptómy menopauzy nie sú zďaleka psychickými a namýšľanými príznakmi! V pozadí sa ukrývajú reálne biologické príčiny. Medzi ne patrí to, že počas menopauzy, behom niekoľkých rokov, sa úplne prestanú tvoriť ženské pohlavné hormóny. Keďže najmä estrogén zohráva rozmanitú úlohu v ženskom organizme, ťažkosti s tým spojené môžu byť rovnako rozmanité.
Čo je vlastne menopauza?
Klimaktérium je strastiplná etapa v živote ženy, kedy prestáva cyklická funkcia vaječníkov a zaniká menštruácia. Menopauza nastáva po poslednej menštruácii. Ako fakt o nej hovoríme až vtedy, ak sa menštruácia nedostaví 12 mesiacov. K menopauze dochádza väčšinou v 50 roku života ženy, ale môže sa objaviť aj o 10 rokov skôr. Čo sa vtedy odohráva v organizme? Vekom sú vaječníky čoraz menej schopné reagovať na podnety hormónu vylučujúceho sa v podmozgovej žľaze, ktorý stimuluje tvorbu žltého telieska a dozrievanie ovárií. Následne sa vylučuje čoraz menej estrogénu a progesterónu, neskôr úplne zaniká tvorba vajíčok aj ovulácia. Medzi možné príčiny menopauzy pred 40 rokom života je aj genetická predispozícia, alebo určitá autoimúnna porucha. Rovnako aj fajčenie môže spôsobiť predčasnú menopauzu!
Je zaujímavé, že existujú takí, ktorí si príznaky klimaxu ani nevšimnú, resp. sú zanedbateľné, mnohí nimi však vyslovene trpia. Návaly horúčav prežíva 75% žien. Ich pokožka očervenie a bude teplá a začnú sa silno potiť. U väčšiny žien trvajú návaly horúčav vyše jedného roka, v 25% prípadov trvá tento nepríjemný príznak dlhšie ako 5 rokov. Zníženie hladiny estrogénu môže spôsobiť duševné a citové príznaky, únavu, podráždenosť, nespavosť a nervozitu, nočné potenie narúša spánok a ďalej stupňuje únavu a podráždenosť.
Našťastie dnes sa už žiadna žena nemusí zmieriť s nepríjemnými ťažkosťami klimaxu! Pozrime sa, čo môžeme proti nim podniknúť!
Dôsledky nedostatku estrogénu: Vlasy: keď tvorba estrogénu chátra, resp. sa zastaví, aj v ženskom organizme sa do prevahy dostávajú mužské pohlavné hormóny. Preto sa vlasy stávajú tenšími, intenzívne vypadávajú (rednutie vlasov na zátylku), a pokožka hlavy sa stáva náchylnou na tvorbu lupín.
Prsia: uzliny a mliečne cesty zanikajú, nahrádzajú ich spojivové tkanivá, tým pádom strácajú na objeme, budú menšie a mľandravé.
Postava: estrogén je zodpovedný za typickú ženskú postavu, za „ nadmerné tukové tkanivo” nachádzajúce sa v prsiach, na bokoch a stehnách. Nedostatkom hormónu sa však postava zmení, preorganizuje, „zmužnie”. Tým pádom sa po klimaxe tuk neukladá iba na typicky ženských miestach, ale objavuje sa navyše aj na bruchu.
Pokožka: v dôsledku nedostatku estrogénu sa znižuje krvný obeh v pokožke a sliznici, tým pádom dochádza aj k poruchám v ich zásobení živinami. Metabolizmus sa spomaľuje, pokožka sa stenšuje a už nebude schopná viazať vodu. Vyschne a zvráskavie.
Mozog: estrogén zohráva dôležitú úlohu aj v nervovej rovnováhe medzimozgu. Ak je nedostatok hormónu, nastávajú nervové poruchy, ktorých typickými príznakmi sú návaly horúčavy, nepravidelný tep alebo zvýšená frekvencia činnosti srdca, nervozita, nepokoj, podráždenosť až agresivita. Priamou príčinou nedostatku estrogému môže byť aj depresívna nálada. V takomto prípade možno hľadať aj príčiny nespavosti v poruchách činnosti medzimozgu, ktoré sú dôsledkom nedostatku hormónov.
Srdce a obehový systém: estrogén prirodzeným spôsobom reguluje krvný tlak a hladinu cholesterolu. V krvi znižuje hladinu nežiaduceho LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu žiaduceho HDL cholesterolu. Ak prirodzená ochrana zanikne, prudko stúpne riziko vzniku infarktu a krvácania do mozgu.
Kosti: neustále sa meniacim tkanivom nášho organizmu je kosť. Bunky nepretržite vznikajú a zanikajú, medzitým estrogén zabraňuje tomu, aby klesla kostná masa. Ak však tento hormón chýba, môžeme ročne stratiť až 1-10% z celkovej kostnej masy, a nastáva nebezpečenstvo vzniku osteoporózy, čo je jedným z hlavných zdravotných rizík menopauzy. Nedostatok hormónov sa dotýka aj kĺbov, najmä prstov a zápästia.Chrupavky a kĺbový maz viažu v dôsledku nedostatku hormónov čoraz menšie množstvo vody, tým pádom sa zvyšuje trenie a v kĺboch sa objavuje odieranie a bolesť.
Podbruško: sliznica pošvy sa v dôsledku nedostatku estrogénu stáva suchšou, tým pádom aj zraniteľnejšou, zhoršuje sa v nej krvný obeh. Dôsledkom toho je, že pohlavný život prináša menej potešenia, a môže spôsobiť aj bolesti. Po tom, ako klesne odolnosť pošvy, môžu vznikať ľahšie zápaly sprevádzané pocitom pálenia, svrbením a výtokom.
Klesá pružnosť močového mechúra a močovodov, svalstvo a tkanivá mľandravejú. V dôsledku toho sa môžu ženské pohlavné orgány „vyklenúť” smerom dopredu a vzniká slabosť močového mechúra, inkontinencia.
Úspešná zmena
Šport: pravidelný pohyb, minimálne trikrát do týždňa jednu hodinu, udržuje srdce aj krvný obeh v kondícii. Športom si možno udržať aj telesnú hmotnosť a predísť obezite. Navyše pomáha pri vytváraní duševného pokoja, pretože pri športovaní sa tvorí tzv. hormón dobrej nálady (serotonín). Akému športu sa oplatí venovať? Každý nech si vyberie ten, ktorý sa mu páči. Príjemným strávením času je napríklad rýchla chôdza, behanie, bicyklovanie, plávanie a rôzne druhy fitness, resp. posilovňa. Dôraz nie je na forme športu, ale na pravidelnosti! Popri tom sa oplatí naučiť aj intímne cviky, ktorými sa posilnia svaly malej panvy, čím sa dá úspešne predchádzať problémom s močením, a pohlavný život bude prinášať viac potešenia.
Stravovanie: vekom klesá potreba kalórií, avšak náš organizmus naďalej potrebuje vitamíny a minerálne látky tak ako pred tým, príjem vápnika (aj vo zvýšenom množstve) je nepostrádateľný v období klimaxu v záujme predchádzania vzniku osteoporózy. Preto musíme konzumovať väčšie množstvo ovocia, zeleniny. Tí, ktorí nie sú ochotní ich konzumovať, musia v každom prípade prijímať výživové doplnky s obsahom vápnika! V období klimaxu sa musíme vyhýbať takým nápojom, ktoré z organizmu vyplavujú minerálne látky. Takými sú v prvom rade káva a čierny čaj. Odporúča sa prestať aj s konzumáciou nápojov s vysokým obsahom alkoholu.
Konzultácia s gynekológom: pravidelné, preventívne gynekologické prehliadky sú nevyhnutné od dvadsiatych rokov veku života. Ženy v období klimaxu musia ešte dôkladnejšie dbať o to, aby sa pravidelne každý rok zúčastnili vyšetrenia krčku maternice a prsníkov! Je to potrebné z toho dôvodu, lebo postupom veku narastá riziko vzniku nádorových ochorení. Včas spozorované zmeny možno úspešne liečiť!
Je dobre vedieť! V súčasnosti je už dostupný prírodný estrogén aj progesterón rastlinného pôvodu. Tým môžeme predísť nežiaducim vedľajším účinkom umelých hormonálnych prípravkov.